Ako legalizovať spyware (Prečo si nenainštalujem Google Chrome)

Autor: Peter Papp | 4.9.2008 o 1:00 | Karma článku: 15,24 | Prečítané:  11330x

"Odoslaním, zverejnením alebo zobrazením Obsahu dávate spoločnosti Google trvalé, neodvolateľné, celosvetovo platné, bezplatné a nevýhradné oprávnenie reprodukovať, meniť, upravovať, prekladať, zverejňovať, verejne prezentovať a zobrazovať a šíriť akýkoľvek Obsah, ktorý odošlete, zverejníte alebo zobrazíte v Službách alebo ich prostredníctvom."

Pred dvoma-troma dňami sa internetom prehnala vlna nadšenia nad spustením nového a vraj omnoho rýchlejšieho prehliadača Google Chrome. Dnes sa s rovnakou vehemenciou šíri po internete článok 11.1. licenčného ujednania (EULA) pre tento produkt. V angličtine znie takto:

  "You retain copyright and any other rights you already hold in Content which you submit, post or display on or through, the Services. By submitting, posting or displaying the content, you give Google a perpetual, irrevocable, worldwide, royalty-free and non-exclusive licence to reproduce, adapt, modify, translate, publish, publicly perform, publicly display and distribute any Content that you submit, post or display on or through the Services."

V slovenskej verzii EULA znie tento bod takto:

  "Ponechávate si autorské práva a akékoľvek iné práva, ktoré už máte, na Obsah, ktorý odošlete, zverejníte alebo zobrazíte v Službách alebo ich prostredníctvom. Odoslaním, zverejnením alebo zobrazením Obsahu dávate spoločnosti Google trvalé, neodvolateľné, celosvetovo platné, bezplatné a nevýhradné oprávnenie reprodukovať, meniť, upravovať, prekladať, zverejňovať, verejne prezentovať a zobrazovať a šíriť akýkoľvek Obsah, ktorý odošlete, zverejníte alebo zobrazíte v Službách alebo ich prostredníctvom."

Takže, ak napríklad napíšete nový článok blogu do SME, alebo napíšete reakciu pod ľubovoľný článok (hoci aj tento), alebo napíšete príspevok do nejakého diskusného fóra - a použijete pritom prehliadač Google Chrome - nielenže sa všetko, čo ste zadali, uloží niekam do archívov Googlu, ale navyše svoj text, obrázok či iný výtvor dobrovoľne, navždy, neodvolateľne a bez nároku na honorár poskytujete spoločnosti Google, ktorá si s ním potom môže robiť, čo len chce. Otázkou zostáva, čo teda znamená to "ponechanie si autorských práv", ktorým sa bod 11 Licenčného ujednania začína. O aké práva sa jedná?

O tom, že Google vie viac, ako všetky tajné služby sveta dokopy, sa už popísalo veľa. Teraz si však Google privlastňuje právo disponovať všetkým, čo skrz jeho službu, prehliadač Google Chrome, pretlačíte. Ak by som tento text umiestnil na blog.sme.sk cez Google Chrome (robím to cez Operu), Google by si s týmto textom mohol robiť presne to, čo mi tak zlovestne sľubuje v EULA - reprodukovať ho, meniť, upravovať, prekladať, zverejňovať, verejne prezentovať a zobrazovať a šíriť. Po celom svete. Na večné časy. Neodvolateľne. Bez nároku na to, aby som od spoločnosti Google za to niekedy niečo dostal. A bude si takto brať absolútne všetko, čo napíšete, uploadnete...

A nielen to: v bodoch 11.2 a 11.3 sa píše, že tento obsah môže Google sprístupniť

  "iným spoločnostiam, organizáciám alebo jednotlivcom, s ktorými má spoločnosť Google vzťahy za účelom poskytovania syndikátnych služieb a na použitie takého Obsahu v spojení s poskytovaním takýchto služieb",
a že
  "spoločnosť Google, v rámci vykonávania technických krokov potrebných na poskytovanie Služieb svojim používateľom, môže (a) prenášať alebo šíriť váš Obsah prostredníctvom rôznych verejných sietí v rôznych médiách a (b) robiť také zmeny vo Vašom Obsahu, ktoré sú nevyhnutné na prispôsobenie tohto Obsahu technickým požiadavkám spojenia sietí, zariadení, služieb alebo médií. Súhlasíte s tým, že toto oprávnenie povoľuje spoločnosti Google vykonávať tieto činnosti."

Nevyznám sa v práve, preto sa pýtam: Je toto právne v poriadku? Pretože za hranicou morálky je to podľa mňa riadne ďaleko. Nehovorilo sa kedysi niečomu podobnému spyware?

A čo napríklad platby cez internet? Ak do nejakého platobného serveru zadám svoje číslo bankovej karty, koniec jej platnosti a trojmiestny kód pre platbu na nete, aj to si Google uchová a ak bude chcieť, vystaví na nete či prepošle inej spoločnosti?

Začínam sa veru Googlu báť. Neviem, či si nakoniec nemám zrušiť aj emailovú adresu na serveri gmail.com. Buď som dostal (prineskoro) paranoiu, alebo ma - nás všetkých! - Veľký Brat naozaj sleduje.

A prečo som sem tú časť licenčného ujednania, ktorá rozvírila taký rozruch, najprv napísal po anglicky?

Pretože si síce Google Chrome sťahujete apriori po slovensky (stránka www.google.com/chrome si zistí, v akom jazyku máte operačný systém a podľa toho vám ponúkne regionálnu jazykovú mutáciu programu), avšak v bode 3 licenčného ujednania v slovenskom jazyku sa píše:

  "3.1 Tam, kde vám spoločnosť Google poskytla preklad verzie Zmluvných podmienok v anglickom jazyku, súhlasíte s tým, že tento preklad je poskytnutý len pre Vaše pohodlie a že váš vzťah so spoločnosťou Google sa bude riadiť podľa verzií Zmluvných podmienok v anglickom jazyku.

  3.2 Ak dôjde k akémukoľvek rozporu medzi znením Zmluvných podmienok v anglickom jazyku a znením ich prekladu, rozhodujúca je verzia v anglickom jazyku."

Takže preto. Aby ste vedeli, že nielenže súhlasíte s prinajmenšom nie príliš obvyklým poňatím pojmu autorské právo, ale navyše aj to, s čím súhlasíte, nemá v skutočnosti žiadnu právnu záväznosť, pretože preklad je len informatívny. Teda právnu záväznosť nemá pre vás, ktorí neviete precízne po anglicky. Google precízne po anglicky vie. Google vie... všetko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Poď s expremiérom opraviť štatistiky!

Igor Matovič si taktne prosí nových občanov.


Už ste čítali?