Zbytočný humbug okolo výstavy mŕtvol

Autor: Peter Papp | 10.5.2007 o 5:20 | Karma článku: 10,84 | Prečítané:  6543x

V pražskej Lucerne začala v sobotu nevšedná výstava dvadsiatich vypreparovaných a nabalzamovaných ľudských mŕtvol. Neležia však v rakvách, ale sú naaranžované do pozícií z bežného života: zamyslene sedia, tancujú, športujú. Kontroverznú výstavu už ostro odsúdili najznámejší český kňaz Tomáš Halík, poslanec za ODS a lekár Boris Šťastný a protest vzniesla aj Česká anatomická spoločnosť. Aj keď ich odmietavý postoj rešpektujem, hlasitosť i niektoré argumenty ich protestov mi pripadajú prehnané a pokrytecké.

Hneď na úvod priznám, že som ešte výstavu Bodies... The Exhibition naživo nevidel. Zaujímala by ma, ale nemám zvyšných 350 Kč, ktoré by som vyhodil za to, z čoho mám už pekných pár rokov zápočet. Preparátori totiž s mŕtvolami pracovali tak, ako všetci medici v 1. ročníku, len omnoho precíznejšie. Aj ja som ako prvák presedel a prestál povinných 90 hodín nad preparáciou mŕtvol, preto z vlastnej skúsenosti viem, že to je úmorná piplačka, ktorá sa ľahko skazí. Celkom by som si pozrel prácu profesionálov.

- Výstavu pripravila spoločnosť Premier Exhibitions, Inc., USA, ktorá do nej namiešala „echt americký“ koktejl marketingu, poučenia, nevšednej show a zisku. Názorné poučenie predstavuje radenie exponátov od holej kostry cez telá s postupne pribúdajúcimi vrstvami svalov, nervy, cievy až po jednotlivé orgánové sústavy. Výstavu dopĺňa expozícia vnútromaternicového vývoja (niekoľko embryí z prirodzených potratov), odliatok cievneho systému tela, črevo roztiahnuté na svoju plnú dĺžku či porovnanie pľúc fajčiara a nefajčiara a pečene alkoholika so zdravou, to všetko sprevádzané odborným výkladom (v Prahe študentmi lekárskych fakúlt UK).

Polohy tiel zobrazené na stránkach výstavy a novinách ma trochu zarazili. „Nevšedná show“ v podobe napoly odpreparovanej mŕtvoly, chystajúcej sa skórovať kôš, skutočne nie je moje gusto, i keď ukazuje svaly a šľachy v priebehu bežnej ľudskej činnosti. Snaha o maximalizáciu zisku predajom suvenírov zas vyznieva ako nepodarený čierny humor. Pre mnohých Európanov je tento americký koktejl prisilný.
Proti výstave sa zdvihla vlna hlasov, najdôraznejšie sa ozval poslanec Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR, miestopredseda Výboru pre zdravotníctvo a dvoch podvýborov Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR a člen Správnej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne ČR, MUDr. Boris Šťastný a populárny katolícky kňaz z kostola U Salvatora, profesor filozofie PhDr. Tomáš Halík. Obaja považujú výstavu za barbarizmus a vyzvali k jej demontovaniu.

Páni Halík a Šťastný, uvedomte si, že dnes sa snaha čokoľvek zakázať už nenosí. Máme demokraciu. Ak výstavu považujete za nechutnú, ignorujte ju. Ak ste si istí, že je neetická, zapojte svoje presvedčovacie schopnosti a skúste presvedčiť aj ľudí, aby ju ignorovali. Páni Halík a Šťastný, nezakazujte iným ľuďom vidieť niečo len preto, že sa to nepáči vám. Ste elity národa, jeden vplyvný kňaz, druhý vplyvný politik, tak sa nechovajte ako za boľševika.

Poslanec MUDr. Boris Šťastný tvrdí, že výstava je barbarská a úplne popiera, že by mohla mať osvetový cieľ:
StastnyVeřejné vystavováni mrtvých těl, navíc těl osob, které k tomu nedaly výslovné svolení , považuji za chování, které bourá veškeré hranice etiky. Pokud se však na tom ještě někdo snaží vydělat, jde přímo o barbarský čin. Jako lékař jsem byl vychováván k úctě k lidskému tělu, a to i mrtvému. Jako politik ctím svobodu volby každého občana. Každý máme nárok na důstojný odpočinek, pokud si nezvolíme jinak. Každý z nás by si měl uvědomit, jak by se líbilo jemu samotnému, kdyby byl po smrti bez svého předchozího souhlasu rozřezán a jako pouťová atrakce vystavován po celém světě za peníze. Laik, který se skutečně o anatomii hluboce zajímá, má možnost navštívit některé anatomické muzeum. Navíc pokud by šlo pouze o osvětu, dala by se nějakou vyspělou technologií vyrobit věrně vypadající těla umělá. Jsem ale přesvědčen, že většinu návštěvníků neláká anatomie, ale mrtvoly.“

Pán Šťastný, vy máte v snemovni funkcií ako kalkulačka. Všetky sú volené a aj platené obyvateľstvom. Myslím, že z titulu tých funkcií máte čo robiť. Dostali ste mandát na za spústu vecí, a za spústu dostávate plat, ale zakazovanie výstav medzi nimi nie je. Všimli ste si, že krachuje zdravotníctvo? Že za minulý rok išlo 700 obvoďákov do dôchodku, ale atestovali len traja? Ja viem, teraz na to nie je čas, treba získavať priestor.

Áno, pán poslanec. Keby tá výstava bola cielená len na laikov, ktorých odjakživa bavila anatómia, tak by na ňu neprišlo 16 miliónov návštevníkov. Ľudí skutočne zlákala možnosť vidieť zblízka mŕtvoly. Zdá sa Vám to morbídne? Úchylné? Barbarské? Vy vážne neviete, prečo ľudí láka výstava mŕtvol? Vysvetlím!

Pred 100-150 rokmi bola smrť bežnou a samozrejmou súčasťou života. Ak v rodine práve niekto umieral, boli s ním príbuzní až do konca, po smrti ho prezliekli, naložili do rakvy a pochovali. S pokrokom a sprístupnením medicíny klesal počet okamžitých úmrtí na úrazy, choroby už nezabíjali tak rýchlo a milosrdnú rýchlu smrť doma vystriedalo dlhé liečenie v nemocnici. Tam smrť prestala byť na očiach.

 --Následne prišiel z Hollywoodu naivný romantický kult večnej mladosti, krásy a zdravia. Choroby, utrpenie a smrť sa doň nehodili, vyšli z módy, stali sa neslušnou konverzačnou témou. Odvtedy ľudí desia. Vďaka medicíne umierame dlhšie, izolovaní od rodiny, s pocitom zlyhania, že sme nevydržali večne krásni, že sa za nás rodina hanbí a sme jej na obtiaž. Často aj sme. V nemocnici dnes umiera 95% ľudí. Nikto ich pritom nedrží za ruku. Ani po smrti sa o mŕtveho nestará rodina, ale pohrebné ústavy, ktoré telo dodajú na pohreb zakryté elegantným oblekom a drevom rakvy.

Uverili sme rozprávke o večnej mladosti, čím sa z nás stali deti. Vieme, že raz umrieme, ale infantilne sa tvárime, že nie. Umierajúcich nevídame, mŕtvych sa nedotýkame, smrť je pre nás neznáma. A neznámych vecí sa bojíme. Snažíme sa smrť nejako spoznať z bezpečnej diaľky, v médiách nás okamžite zaujme. Všimnite si, koľko mŕtvol sa vyskytuje v krimi-seriáloch, filmoch, ba i správach. Záznam popravy Saddáma Husajna obletel svet. Bulvár rozoberá smrteľne choré celebrity. Keď v správach ukážu prevrátený autobus, doma všetci zmĺknu a zízajú. Hollywoodske pravidlo nám diktuje, že smrť na obrazovke je akceptovateľná, ak je drámou. Nikto neprotestuje proti odvysielaniu obrazu mŕtvol, s ktorými sa zaobchádza všelijako, len nie s pietou, ak prišli o život v dráme vojny, havárie, teroristického útoku alebo akčného filmu. Nedávno však Markíza nalákala divákov Reflexu na šot z pitevných cvičení prvákov na medicíne. Ak sa aj nejaký kus pitvaného tela v zábere mihol, tak len v detaile, na ktorom nič nebolo poznať – a kamera hneď rýchlo strihla na mladé, krásne a zdravé tváre medičiek a medikov. Akoby pri reportáži z autoservisu väčšinu zaberali opravári a z áut by sme občas zazreli zväzok káblov či neurčiteľný kus povrchu kapoty.

Na Bodies...The Exhibition je však smrť demystifikovaná: Infantilný človeče, zoznámte sa, toto je mŕtve telo, takto vyzeráme vo vnútri a takto to vnútro funguje. Hollywoodsky gýčovitý štýl výstavy a prítomnosť skúseného sprievodcu ľudí posmeľuje priblížiť sa k mŕtvym, prezrieť si to, o čom sa nesluší hovoriť a čo je pritom tak absolútne ľudské, zbaviť sa hrôzy z mŕtvych a ešte sa aj naučiť niečo z anatómie. To nie je od veci, mnoho ľudí nevie, kde má pečeň, kde má srdce a že vôbec má slezinu.
Prekáža snáď, že si diváci odbúrajú časť celoživotného podvedomého strachu na prehnane nevkusnej výstave, a nie v niektorom z anatomických múzeí? A vie naša verejnosť, kde také múzeá sú? Láka ich tam nejaký pútač alebo reklama? Viete, väčšinu ľudí samo od seba nenapadne ísť sa pozrieť na múzeum mŕtvol. Mal by ich kto múzeom previesť a podať výklad? Mohli by tam prísť cez víkend? Mohli by si pozrieť anatómiu celého tela na 20 nadväzujúcich precíznych preparátoch v príjemnej upokojujúcej atmosfére, alebo by blúdili stiesňujúcimi ponurými chodbami a pozerali na nejasné niečo plávajúce v kalnom roztoku 10-litrovej nádoby?

Pán Šťastný, vy riešite dôstojnosť dvadsiatich čínskych mŕtvol, zatiaľčo ešte len polomŕtvi českí pacienti v terminálnom štádiu nádorového ochorenia sa dnes môžu ocitnúť v takej situácii, že im lieky a starostlivosť nutnú pre ich dôstojné a bezbolestné dožitie nemôže zabezpečiť oddelenie onkológie, ARO, LDN ani praktický lekár, čo je dôsledkom limitov úhrad nastavených Vašou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou ČR. Takíto pacienti potom buď majú tých 30 000 mesačne na hospic, alebo čakajú nedôstojné, bolestivé umieranie. Vy radšej nehovorte o ľudskej dôstojnosti.

Čo je na tej výstave také barbarské? To, že organizátori vyberajú vstupné a pekne na telách zarobili? No veď to sú Američania. Alebo to, že neexistuje dôkaz telo po tele o tom, že telá nie sú čínskymi popravenými politickými väzňami?
Organizátori tvrdia, že všetci, ktorých telá boli použité, zomreli prirodzenou smrťou a dali súhlas s ich posmrtným využitím. Článok o výstave na Wikipedii uvádza, že telá pochádzajú z lekárskej fakulty v čínskom meste Dalian. V roku 2005 uverejnil aktivista za ľudské práva Andrew Jacobs v New York Times článok, v ktorom zdôraznil, že univerzita v Dalian v minulosti využívala popravených väzňov na komerčné účely.

Ak si nie ste istí, či mŕtvi nie sú popravení čínski politickí väzni, tak sa to snažte nejako relevantne zistiť. Ale aj keby ste niečo zistili, nerobte zo seba kohútov na smetisku doma v Čechách, keď všetci európski prezidenti vrátane našich pri návštevách Číny ihneď po prílete zabúdajú na otázku ľudských práv a čínskym vodcom sa opreteky pchajú do zadku. Viete dobre, že čínskym politickým väzňom zbabelá Európa nechce pomôcť, ani vy by ste im nepomohli, keby ste tam išli. Títo dvadsiati sú už mŕtvi, oni už pomoc nepotrebujú. Čo teda robíte, zvyšujete si popularitu?

Kosti, na ktorých sme sa učili my, pochádzali vraj z obetí bitky pri Bielej hore. Starí doktori zase tradujú, že po vojne vyrástlo mnoho generácií pražských medikov na zásobách tiel padlých nemeckých vojakov. Títo mŕtvi súhlas určite nepodpísali. Nikto to nevyžadoval.

PhDr. Tomáš Halík, ThD., kňaz a profesor filozofickej fakulty UK bol natoľko pobúrený výstavou a účasťou medikov z UK, že napísal otvorený list rektorovi UK:
V Praze 5.5.2007
Halik

Vaše Magnificence,vážený pane rektore,
jistě je Vám známo, že v pražské Lucerně se v těchto dnech koná "výstava" mrtvých lidských těl – jeden z nejodpornějších útoků na důstojnost lidské bytosti v dějinách naší civilizace. Dovídám se, že při této barbarské exhibici účinkují studenti lékařských fakult Univerzity Karlovy a dodávají tak této urážce humanistických tradic naší kultury zdání "osvětové akce". Považuji tuto skandální skutečnost – účast členů akademické obce na takové akci – za hrubé porušení etických principů, na nichž naše univerzita stojí a prosím Vás proto o zjednání nápravy.

Prof. PhDr. Tomáš Halík, ThD.

Profesor Halík máva v kostole U Salvátora inteligentné a bystré kázne, na ktoré chodievajú aj protestanti, ba aj ateisti. Považujem ho za jedného z mála funkcionárov katolíckej cirkvi, ktorí myslia hlavou. Toto musel teda určite písať pri jej krátkodobom výpadku.

Mám určite menšie znalosti dejín, ako profesor Halík, ale medzi najhoršie útoky na dôstojnosť človeka v dejinách by som určite zarátal sovietske GULAGy, nemecký vyhladzovací program, nedobrovoľné pokusy na ľuďoch, čínsku kultúrnu revolúciu, súčasné pomery v KĽDR a na Guantanáme, juhoafrický apartheid, lov afrických černochov Američanmi za účelom otroctva, činnosť svätej katolíckej inkvizície vrátane upaľovania bosoriek, ničenie juhoamerických pôvodných národov španielskymi conquistadormi, hádzanie raných kresťanov levom, Herodovu komplexnú pediatrickú genocídu...


Pán Halík, s tým označením výstavy za jeden z najodpornejších útokov na ľudskú dôstojnosť v dejinách civilizácie ste to sakramentsky prehnal. Uvedomujete si, že tým zneucťujete utrpenie obetí skutočných útokov na dôstojnosť človeka? Mnoho z nich (a boli to zločiny voči živým, nie mŕtvym) dokonca spáchala náboženská organizácia, ktorej ste vplyvným členom. Nerobte zo seba pokrytca na druhú.


Za pojem „barbarský“ som už vynadal dr. Šťastnému, z tradícií našej kultúry posledného storočia ma na potvoru napadajú samé nehumánne (napr. tradícia kvalitných inovatívnych zbraní dodávaných totalitným režimom, tradícia úplatkárstva, tradícia kolaborácie s fašistami a komunistami) a o etických princípoch našej školy som ešte nič nepočul. Zato by ma zaujímalo, ako mal podľa Halíka rektor zjednať nápravu.

Rektor UK prof. RNDr. Václav Hampl, fyziológ z 2. lekárskej fakulty, im to zakázať nemohol. Po porade s dekanmi a anatómami všetkých troch pražských LF sa rektor menom UK od výstavy dištancoval.Rektor UK Hampl

„Medici – studenti se projektu účastní z osobního rozhodnutí a rektor jim v tom nemůže bránit. Doporučuji však těmto studentům, aby svou účast na tomto projektu zásadně zvážili. Výstava je neetická, pravděpodobně porušuje právní předpisy ČR a neslučuje se ani s principy, na kterých je založena moderní výuka na UK.“

Pán Halík, čo ste si asi tak mysleli, že môže rektor Hampl s medikmi-lektormi urobiť? Donútiť ich s tým prestať? Vyhodiť ich zo školy? Tí študenti sú dospelí a svojprávni. Na výstave prednášajú vo svojom voľnom čase a nerobia to pod hlavičkou Univerzity Karlovej. Rektor s tým nemôže nič. A keď už ste sa takou žiadosťou, ešte poslanou ako otvorený list, vyfarbil pred celým štátom ako zakazovač, tak ste si mohol odpustiť oháňanie sa humanistickými tradíciami našej kultúry a etickými princípmi našej univerzity.

Anatómovia združení v Českej anatomickej spoločnosti vydali svoje protestné vyhlásenie, v ktorom upozornili na konkrétne právne problémy, a to, že v ČR nie je možné preparovať ľudí za účelom výstavníctva a nie je možné použiť mŕtvolu ako zdroj finančných prostriedkov. Ani anatómovia sa nevyhli patetickým slovám. („Součástí evropského myšlení je úcta k zemřelým a zacházení s lidskými ostatky v souladu se všeobecně přijímanými pravidly etiky a morálky.“)

Páni a dámy z Anatomickej spoločnosti! Dovolím si pánov vedcov upozorniť, že tienidlá na lampy z ľudskej kože sa nevyrábali nikde inde na svete, iba v Európe. Uvedomte si, že to, že Halík, Šťastný a Grim povedia, že výstava je nevkusná, ešte neznamená, že sa nebude páčiť obyčajným ľuďom. Naopak, prekliatie od najvyšších miest je pre túto výstavu najlepšou reklamou, pretože má centimetre štvorcové novinových článkov zadarmo.
-

Pikantné je na celej veci to, že iné plastinované ľudské mŕtvoly z výstavy BODY WORLDS navštívili Prahu už minulý rok, slúžili ako rekvizity pri nakrúcaní bondovky Casino Royale. Hoci scény s „mŕtvymi hercami“ sa točili v budovách patriacich štátu (ministerstvo dopravy a Národný pamätník na Vítkove), nikto neprotestoval.

Mestská časť Praha 1 zamietla sťažnosť občana Prahy na porušenie zákona o pohrebníctve. Hygienici zistili, že výstavou nedošlo k porušeniu hygienických noriem. Rektor študentov nepotrestal. Protesty proti výstave sa teda zatiaľ míňajú účinkom, naopak, vďaka protestom sa o výstave viac hovorí v médiách a teda sa dá čakať, že návštevnosť výstavy v ČR ešte porastie. Prvé dni zaznamenali značne vysoký záujem a podľa ankiet jednotlivých českých spravodajských serverov viac Čechov výstavu podporuje, ako zatracuje. Verejnosť laická i lekárska je však rozdelená a oba tábory sa intenzívne hádajú.
Výstava prebieha vo Veľkej sále Lucerny a má trvať do 28.10.2007. Vstupné pre dospelých je 349 korún, študenti a deti makú zľavu. Lístky sa dajú kúpiť online na www.ticketpro.cz.

A ešte jedna rýpavá: Ak by som si mal vybrať, kam po smrti umiestnim svoje telo, neváham. Predstava, že nad mojím perfektne vypreparovaným ostatkom sa skloní 16 miliónov divákov a budú si ho prezerať po celom svete, mi je príjemnejšia než predstava, že sa nad mojím dokaličeným ostatkom skloní tucet čerstvo odmaturovaných puberťákov a za výkrikov „Hele, vole, mám slezinu“ moje časti roznesú po celej chodbe.

Poznámka: 11.5. o 6.00 hod. som vykonal zmenu, z niektorých slov z výrokov pánov Halíka a Šťastného som urobil klikateľné linky.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mikloš: Matovičova reforma? Ďalší konflikt, výsledok žiadny

Bývalý minister financií tvrdí, že takto sa to nerobí.


Už ste čítali?